1. Anasayfa
  2. Wordpress

WP-Cron Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

WP-Cron Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Wordpress Cron web site hızı açısından neden önemlidir, wp-cron nasıl devre dışı bırakılır, cPanel cron job nasıl etkinleştirilir gibi sorularınıza rehber niteliğindeki WP-Cron Nasıl Devre Dışı Bırakılır makalemiz ile yanıt bulabilirsiniz.

WP-Cron Nedir? (Wordpress Cron)

Wordpress tarafından sanal olarak zamanlanmış veya daha önceden planlanmış güncelleme, indirme, yükleme, bildirim gönderme, planlanmış makalelerin yayınlanması vb. gibi birçok işlemin otomatik olarak gerçekleştirilmesine yarayan fonksiyonel bir yardımcı sistemdir. Bu sistem kendi içerisinde; saatlik, günlük, haftalık ve yıllık olarak işlem zamanlamanıza olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu wp-cron sistemi genel olarak birçok tema ve eklentide kullanılmaktadır.

WP-Cron Neden Devre Dışı Bırakılmalı?

Öncelikle wordpress içerisinde bulunan bu cron işlemi sanal olarak gerçekleştirilmektedir. Sanal bir cron işlemi olduğu için sunucuya ağır yük bindirmeye neden olup, sitenizin yavaş açılmasına sebep olan büyük etkenlerden bir tanesidir.

Tabii ki temalarınızın ve eklentilerinizin stabil bir şekilde çalışabilmesi için bu cron işlemlerine ihtiyacı var. Ancak bu cron işlemlerini sunucu yönetim paneliniz üzerinden (cPanel, DirectAdmin, Plesk) manuel olarak eklemeniz sunucu yükünü hafifletecek ve wordpress sitenizin daha hızlı açılmasına olanak sağlayacaktır.

Sitenizin daha hızlı ve stabil açılması ve kullanıcı deneyimini arttırmak açısından sanal olan WP-Cron’u kapatarak manuel bir şekilde WP-Cron’u etkinleştirmek wordpress site hızlandırma işlemlerinden bir tanesidir.

Not: Kozbox.com web sitesi de wordpress tabanlı olup internet sitesinin daha hızlı ve stabil çalışabilmesi için wordpress’in sanal cron işlemini devre dışı bırakıp manuel cron kurulumu yapmıştır.

WP-Cron Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Devre dışı bırakma işlemi oldukça basit, hangi sunucu yönetim panelini kullanıyorsanız dosya yöneticisine giriş yapın. Ardından web sitenizin kurulu olduğu dizine giriş yaparak wp-config dosyasını bulun. Sağ tıklayarak düzenle diyin, en aşağı bölüme veya herhangi bir boş alana aşağı kısımda bulunan cron kapatma kodunu kopyalayıp yapıştırın. Daha sonra dosyayı kaydederek dosya yöneticisini kapatın.

OKU  Başlangıç için En İyi Programlama Dilleri ve Ücretsiz Kaynaklar - Yazılım Öğrenme Rehberi 2023

Not: Yalnızca cron kapatma işlemi eklenti ve temalarınızda sorunlara yol açabilmektedir, lütfen diğer adımları takip ederek manuel cron kurulumunu yapın.

define ('DISABLE_WP_CRON', 'true');
wp-cron nasıl devre dışı bırakılır, wp-cron nedir , wp-cron neden devre dışı bırakılmalıdır - kozbox.com

Manuel Cron Kurulumu

  • cPanel’e giriş yapın.
  • Cron Jobs (Cron İşleri) bölümünü bulun.
  • En üstteki seçenek bölümünden Once Per Five Minutesi seçin.
  • Aşağıdaki kodu kopyalayıp “kozbox.com” yazan bölüme site adresinizi yazarak kaydederek manuel cron kurulum işlemini tamamlayın.
wget -q -O - https://kozbox.com/wp-cron.php?doing_wp_cron >/dev/null 2>&1
wp-cron nasıl devre dışı bırakılır, wp-cron nedir , wp-cron neden devre dışı bırakılmalıdır - kozbox.com

WP-Cron nasıl devre dışı bırakılır, neden devre dışı bırakılmalıdır gibi sorularınıza bu makalemizde cevap aradık, aklınızda takılan sorular veya devre dışı bırakma işlemini yaparken herhangi bir hata & sorun ile karşılaşırsanız aşağı kısımda bulunan yorum bölümünden veya info@kozbox.com mail adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz. 

 

Kozbox.com internet sitesi 22 ocak 2023 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Amacımız inovatif bir yaklaşımla en doğru ve en kaliteli içerikleri siz okuyucularımıza sunmaktır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir