1. Anasayfa
  2. Wordpress

Perfmatters Nedir, Perfmatters Ayarları Nasıl Yapılır?

Perfmatters Nedir, Perfmatters Ayarları Nasıl Yapılır?

Perfmatters Nedir, Perfmatters Ayarları Nasıl Yapılır? Wordpress site hızlandırma denildiğinde akla gelen eklentilerden biri olan Güncel Perfmatters Ayarları nelerdir? gibi konu başlıklarını inceleyeceğimiz rehber niteliğindeki yazımızı okuyarak web sitenizin açılış hızını arttırabilirsiniz.

Çoğu wordpress teması ve eklentisi sitenizin stabil bir şekilde çalışması için birçok dosyanın karşı tarafa aktarılması gerekir. Bu aktarım sonucunda ziyaretçinin tarayıcısında web siteniz görüntülenir. Web sitenizde bulunan tema ve eklentilerin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan bazı şeylerden biri de CSS ve JS (JavaScript) dosyalarıdır. Sitenizin sunucusundan karşı sunucuya (kullanıcıya) aktarılması gereken dosyalar ne kadar büyük ve fazla olursa siteniz o denli yavaş açılacak. Bu durum da SEO ve Ziyaretçi Sayısını olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu sırada devreye PerfMatters eklentisi giriyor, Perfmatters CSS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırabileceğiniz, web sitenizde bulunan sorgu ve istek sayısını azaltabileceğiniz, sunucu dizininde bulunan fakat kullanılmayan dosyaların açılış sırasında yüklenmesini engelleyebileceğiniz. Kısacası sitenizi en verimli şekilde optimize edebileceğiniz bir eklentidir. Ayrıca bu eklenti diğer optimizasyon araçlarının yanı sıra daha derin ve ayrıntılı bir şekilde web sitenizi optimize etmenize olanak sağlıyor.

Örneğin; Google fontlar, emojiler, shortlink, RSD Link, gibi işinize yaramayacak birçok özelliği kapatmanıza olanak sağlıyor.

PerfMatters Özellikleri

Disable Emojis
Disable Dashicons
Disable Embeds
Disable XML-RPC
Remove jQuery Migrate
Hide WP Version
Remove wlwmanifest Link
Remove RSD Link
Remove Shortlink
Disable RSS Feeds
Remove RSS Feed Links
Disable Self Pingbacks
Disable REST API
Remove REST API Links
Disable Google Maps
Exclude Post IDs
Disable Password Strength Meter
Disable Comments
Remove Comment URLs
Add Blank Favicon
Remove Global Styles

Perfmatters, yan taraftaki tablodakilerin yanı sıra Wordpress Admin Paneli giriş yolu değiştirme (wp-admin), Analytics kodlarını local sunucudan çağırarak web site üzerindeki istek sayısını azaltma, Wordpress versiyon gizleme, PreLoading (erken yükleme) LazyLoad, CDN gibi birçok özelliği de bünyesinde barındırıyor. Tüm bu işlevsel özellikleri kullanabilmek için PerfMatters eklentisini lisanslı olarak satın almanız gerekmektedir. R10 gibi forumlarda bu eklentinin lisansına daha düşük ücretlerle ulaşabilmeniz mümkün.

OKU  Wordpress Site Hızlandırma - 2023 -

PerfMatters Lisans Fiyatları

1-) Personal (kişisel) Lisans; Yalnızca 1 web sitede kullanılabilir ücret: $24.95

2-) Business (işletme) Lisansı; Yalnızca 3 web sitesinde kullanılabilir ücret: $54.95

3-) Unlimited (sınırsız) Lisans; Sınırsız web sitesinde kullanılabilir ücret: $124.95

Not: PerfMatters Lisanslarının hepsi yıllık ödeme planına sahiptir.

Buraya tıklayarak PerfMatters resmi sitesine giderek lisans satın alabilirsiniz.

PerfMatters lisansına daha ucuz bir şekilde sahip olmak için bize info@kozbox.com adresinden mail gönderebilir veya aşağıda bulunan yorumlar bölümünden mesaj gönderebilirsiniz.

Kozbox.com’da PerfMatters eklentisini kullanmaktadır.

PerfMatters Ayarları

PerfMatters eklentisi birçok cache eklentisiyle organize bir şekilde çalışabilmektedir. Ancak web sitenizde birden fazla optimizasyon eklentisi kullanacaksanız yapılacak işlemi yalnızca 1 eklenti üzerinden aktif edip diğer eklentiler üzerinde kapalı duruma getiriniz. Yoksa web sitenizde bozulmalar meydana gelebilir.

Örneğin; LiteSpeed Cache ve PerfMatters üzerinden “Disable Emojis” özelliğini aktif etmek yerine yalnızca PerfMatters üzerinden bu özelliği aktif edin.

General Bölümü Ayarları

perfmatters ayarlari general | KOZBOX

PreLoading Bölümü Ayarları

perfmatters ayarlari preload kozbox.com | KOZBOX

Fonts Bölümü Ayarları

perfmatters ayarlari fonts kozbox.com | KOZBOX

Yukarıda bulunan bütün ayarlar Kozbox.com web sitesinde kullanılmakta olan ayarlardır, buradaki düzenlemeler sadece bir öneri niteliğindedir. PerfMatters Ayarları’nın web sitenize özgü olması gerektiğini unutmayın. Bu ayarlar size bir fikir oluşturması açısından paylaşılmıştır. Siz de deneme yanılma yoluyla en uygun ayarları bulabilirsiniz.

içerisinde bulunan diğer bölümlerdeki ayarları paylaşmadık çünkü burada bulunan ayarlar web sitede kullanılan temaya bağlı bir şekilde yapılmalıdır. Siz de buradaki ayarlamaları deneme yanılma yoluyla temanızın ve eklentilerin düzgün bir şekilde çalıştığı ayarı bularak kullanabilirsiniz. Umarım PerfMatters Ayarlarını doğru bir şekilde yaparak Wordpress Site Hızlandırma işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Etkisi gayet hissedilir bi eklenti olan PerfMatters site hızını arttırma yolunda uygulanması gereken adımlardan yalnızca bir tanesidir. Tüm bunların yanında hızlı bir web siteye sahip olmak istiyorsanız sunucu ve site optimizasyonunu düzgün bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Site optimizasyonunu yapmak için Wordpress Site Hızlandırma makalemize göz atabilirsiniz.

OKU  Disney Plus Üyelik İptalı Nasıl Yapılır?

Kozbox web sitesinde bulunan Wordpress kategorisindeki diğer içeriklere ulaşmak için buraya tıklayarak kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kozbox.com internet sitesi 22 ocak 2023 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Amacımız inovatif bir yaklaşımla en doğru ve en kaliteli içerikleri siz okuyucularımıza sunmaktır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir