1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Ölü Pixel Nedir, Ölü Pixel Testi Nasıl Yapılır? – 2023 –

Ölü Pixel Nedir, Ölü Pixel Testi Nasıl Yapılır? – 2023 –

İnglizce “Dead Pixel” olarak bilinen Ölü Pixel Nedir?, Ölü Pixel Testi Nasıl Yapılır? Ölü Pixelin bilgisayarıma, monitöre veya televizyonuma bir zararı var mı? gibi birçok sorunun cevabını rehber niteliğindeki bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ölü Pixel Nedir?

Dead Pixel yani Ölü Pixel’in anlamını incelemeden önce “Pixel” kelimesinin anlamını öğrenerek işe başlayalım. Pixel, ekranlarda görüntünün oluşması amacıyla mavi yeşil kırmızı renklerinin her birine pixel denir. Bu pixeller bir araya gelerek görüntüyü oluşturur. ( Örneğin; Şu anda bu yazıyı okuduğunuz cihazın ekranı yüksek olasılıkta yalnızca mavi, yeşil ve kırmızı renklerden oluşmaktadır.)

Ölü Pixel: Görüntü oluşumunda meydana gelen pixel kaybına denmektedir. Genellikle ekranınızın köşelerinde fabrika hatası sonucu veya darbe/hasar alması sonucunda oluşabilir. Çoğu zaman ekranda oluşan kayıp pixelleri günlük kullanımda farketmeyiz, bu yüzden yeni bir cihaz aldığımızda veya yeni bir TV, Monitör Laptop vb. aldığımızda ölü pixel testi yapmamız gerekir.

olu pixel nedir kozbox.com | KOZBOX

Ölü Pixel Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu test günlük kullanımda farkedemeyeceğiniz, küçük göze fazla batmayan ölü pixellerin olup olmadığını anlamak amacıyla yapılmaktadır. Öncelikle ölü pixel testi için test yapmak istediğiniz cihaz (TV, Telefon, Tablet vb.) ile buraya tıklayarak PikselTesti.com web sitesine girin.

  • Aşağıda bulunan “Ölü Pixel Testi İçin Tıklayın” yazısına tıklayın.
  • Yeni açılan sekmeyi tam ekran boyutuna büyütün. (Bilgisayardan test yapıyorsanız F11)
  • Daha sonra klavyenizde bulunan aşağı yön tuşları yardımıyla yavaş yavaş aşağıya doğru kaydırın.
  • Her kaydırışınızda karşınıza farklı renkler çıkacak, her renk sayfasını detaylıca inceleyin.
  • Ölü Pixel bulunan yerlerde hatanın boyutuna göre karartılar bulunacak.

Not: Pixel Test sonucunda herhangi bir karartı veya renk kaybı vb. ile karşılaşmadıysanız, cihazınızda ölü pixel bulunmamaktadır.

OKU  Gmail Çöp Kutusu Nerde? Fotoğraf ve Dosyaları Geri Getir

Dikkat: Ekranda oluşan pixel kaybını hiçbir pixel test uygulaması size otomatik olarak göstermez, bu yüzden test sırasında ekranın her yerini incelediğinizden emin olun.

İkinci bir test aracı olan LCDTech pixel test sayfasını da kullanabilirsiniz, tek yapmanız gereken buraya tıklayarak siteye giriş yapmak. Ardından “Start Test” yazısına tıklayarak testi başlatın. Ardından “space” veya farenizin “sol” tuşuna tıklayarak renkler arasında geçiş yapın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Gimp Nasıl Kullanılır, Gimp Nedir? – 2023 –

Ölü Pixel Nasıl Düzeltilir?

Birçok teknolojik cihaz kullanıcısının dertlerinden biri olan ölü pixel düzeltilemez, bu can sıkıcı durumdan kurtulmanın tek yolu ya cihazınızı değiştirmek. Ya da ekranda bulunan LCD panelini değiştirmek. İnternet üzerinde “Ölü Pixel Düzeltme” adı altında birçok yazı ve uygulama vb. şeyler bulunmakta, bunların birçoğu gerçeği yansıtmıyor. Bu tarz yazılarda bahsedilen sorun Ölü Pixel’den ziyade sıkışmış pixelleri düzeltmektir. Kısacası yeni almış olduğunuz monitör, tv, veya bilgisayarda ölü pixel bulunuyorsa en kısa sürede bu durumu ürünü satın aldığınız yere bildirerek garanti koşulları kapsamında para iadesi veya ürün değişimi talep edin.

Ölü Pixel hakkında olan yazımızın sonuna geldik, ölü pixel testi hakkında aklınıza takılan veya kafanıza takılan şeyler hakkında aşağıda bulunan yorum bölümünden bize sorularınızı sorabilir veya info@kozbox.com mail adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kozbox sitesinde bulunan Teknoloji kategorisindeki diğer içeriklere ulaşmak için buraya tıklayarak kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kozbox.com internet sitesi 22 ocak 2023 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Amacımız inovatif bir yaklaşımla en doğru ve en kaliteli içerikleri siz okuyucularımıza sunmaktır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir