1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

iPhone Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

iPhone Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?
iPhone önbellek temizleme nasıl yapılır?

iPhone önbellek temizleme işlemine kullanıcılar, tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi kullanıma bağlı olarak cihazların yavaşlaması veya uygulamaların açılması sırasında bazı sorunlarla karşılaşabildiği için ihtiyaç duyuyor. Bu sorunlarla birlikte kullanıcıların ilk araştırdığı konu iphone önbellek nasıl temizlenir? konusudur.

iPhone Önbellek Temizleme İşlemi Neden Yapılır?

Cihazların yaşlarına ve kullanıma bağlı olarak yukarıda bahsettiğimiz sorunlarla karşılaşma neticesinde iphone önbellek temizleme işlemleri ile telefonumuzu rahatlatıp performanslı bir şekilde kullanmaya devam edebiliriz. Bu sorunlarla karşılaşılmasının ilk sebebi uzun zamandır yapılmayan önbellek temizleme işlemleridir. Önbellek verileri cihazlarda daha hızlı erişim sağlamak için kullanılır. Ancak zamanla önbellek verileri birikir ve cihazın performansını olumsuz yönde etkiler. Bunun sonucunda iphone önbellek nasıl temizlenir? sorusuna yöneliriz.

Önbellek Nedir?

iPhone önbelleği, cihazla daha hızlı erişim sağlamak için kullanılan geçici bellek verileridir. Çalışma şeklinden bahsedecek olursak sıklıkla erişilen Uygulamaların ve websitelerinin verilerini tutarak, bu verilere tekrar bir erişim isteği attığımız zaman çok daha hızlı bir yanıt süresi olur ve bununla birlikte normalden daha hızlı yüklenmesini sağlar ve bunun sayesinde daha performanslı kullanmamızı sağlar. Bu önbellek verilerinin zamanla birikmesiyle beraber performans sorunları yaşamaya başlarız. Bu işlemini düzenli olarak belirli periyotlar dahilinde yapmak cihaz performansını arttırma konusunda bize destek olacaktır.

Önbellekler, genellikle işlemciler, sabit diskler, web tarayıcıları, DNS sunucuları ve diğer birçok bilgi işlem sistemlerinde kullanılır.

iPhone Önbellek Nasıl Temizlenir?

  1. Ayalar uygulamasını açın
  2. Genel seçeneğine giriş yapın
  3. iPhone Depolama seçeneğine giriş yapın
  4. Bu ekran, iphone da yüklü olan tüm uygulamaların depolama kullanımını gösterir. Uygulama adlarının yanında olan simgeye dokunun.
  5. Bu ekran, uygulamanın kullanılan depolama alanı ve dokununca ne kadarını belleğe yüklediğini gösterir. “Belleğe yüklenen” bölümünün yanındaki “Sil” düğmesine dokunun.
  6. Karşınıza çıkan uyarı mesajında “Sil” seçeneğine dokunun.
  7. İşlem tamamlandıktan sonra uygulamayı yeniden açarak kontrol edin.
OKU  Ölü Pixel Nedir, Ölü Pixel Testi Nasıl Yapılır? - 2023 -

Bu makalede sizlere iphone önbellek temizleme işlemlerini anlattık gördüğünüz gibi son derece basit bir işlem olmasına rağmen cihaz kullanımı bakımından çok performans kazandıracak bir işlemdir. Bu işlemi belirli periyotlarda yaparak cihazınıza performans katabilirsiniz.

Önbellek temizleme işlemi sadece cihazın belleğini temizlemekle kalmaz, depolama alanı konusunda da sizi rahatlatacaktır. iPhone cihazlara harici bir bellek kartı takılmadığından dolayı düşük kapasiteli cihazlara sahip kullanıcılarımız için bu işlem kapasite alanını arttırdığından dolayı çok kıymetlidir. Umarım bu sizler için faydalı olmuştur.

Kozbox.com internet sitesi 22 ocak 2023 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Amacımız inovatif bir yaklaşımla en doğru ve en kaliteli içerikleri siz okuyucularımıza sunmaktır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir