1. Anasayfa
 2. Teknoloji

ChatGPT Nedir? Chatgpt İle Neler Yapılabilir?

ChatGPT Nedir? Chatgpt İle Neler Yapılabilir?

ChatGPT Nedir? Chatgpt İle Neler Yapılabilir? Son dönemlerde OpenAi tarafından geliştirilen ChatGPT’ye erişmek oldukça zorlaştı, popülerleşen yapay zeka uygulamasına erişebilmek için oldukça süre sıra beklemek veya gece geç saatlerde siteye erişmeye çalışmak gerekiyor. 

Geliştiriciliğini OpenAi’nin üstelindiği ChatGPT diyalog kurma ve mesajlaşma konusunda kendisini geliştirmiş ve geliştirmeye devam eden prototip sürecinde olan yapay zeka robotudur. Ayrıca diyalogları devam ettirme doğal konuşma özelliğine sahip olan bu robot InstructGPT gibi diğer yapay zekalardan kendisini ayrıştırıyor. Bu yapay zeka robotu birçok alanda hizmet verebiliyor. Tüm bunların yanında bu robotu Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde sorulan sorulara uygun cevaplar verebiliyor.

Örneğin; Sıfırdan web site oluşturmak istiyorsanız yapay zeka robotuna gerekli soruları sorarak uygun kodları bu robota yazdırabilir, kendinizi fazla yormadan sıfırdan bir web sitesi oluşturabilirsiniz. (ChatGPT geliştirme sürecinde olduğu için elbette kod üzerinde düzenleme yapmanız gerekecek.)

ChatGPT Alternatifi Siteler, ChatGPT Nedir, Chat GPT Nasıl Kullanılır - Kozbox.com

ChatGPT ile Ne Yapılabilir?

Son zamanlarda ünlenmiş yapay zeka robotu ChatGPT ile Ne Yapılabilir? 2021 yılından bu yana internet alemindeki birçok veri ile eğitilen bu robotun neredeyse yapamayacağı bir şey yok denilebilir. Aşağıda sizler için ChatGPT robotunun yapabileceği birkaç örneği listeledik.

 • Soru – Cevap, ChatGPT sorduğunuz sorulara mantıklı cevaplar verir.
 • Matematik Soru/Denklem Çözümü yapabilir.
 • Temel, akademik makaleler, edebi metinler, film senaryoları, mektup yazdırma gibi aklınıza gelebilecek birçok makale türünde yazı yazabilir.
 • Kod hata ayıklama işlemi yapabilir.
 • Tüm diller arasında çeviri işlemi yapabilir.
 • Size tavsiyelerde bulunabilir. (Örneğin; Bir web sitesi kuracaksınız ancak hangi alana yöneleceğinize karar veremiyorsunuz.)
 • Herhangi bir ürün, kod bloğu veya aklınıza gelebilecek her türlü nesnenin ne işe yaradığını açıklayabilir.
 • Yazılım geliştirme veya kod düzenleme işlemi yapabilir.
 • Metin (makale) özetleme işlemi yapabilir.
 • Size özel şiir, ses dosyası, görüntü dosyası veya hikaye yazabilir.
OKU  2023 Yapay Zeka Teknolojileri: Yapay Zeka Nedir? Uygulamaları ve Gelecekteki Potansiyeli

Tüm bunların yanı sıra yeni nesil yapay zeka robotu olan ChatGPT aklınıza gelebilecek birçok işlemi yerine getirebilir.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT’yi kullanmak oldukça basit, buraya tıklayarak OpenAi resmi web sitesine girerek kayıt olun. Kayıt olduktan sonra gerekli doğrulamaları yaptıktan sonra uygulamayı aynı web sitesi üzerinden kullanabileceksiniz.

ChatGPT’i kullanmak oldukça basittir. İşte ChatGPT’i nasıl kullanabileceğinize dair adımlar:

 1. Erişim Sağlayın: ChatGPT’ye erişim sağlamak için bir web tarayıcısı kullanabilirsiniz. OpenAI’nin resmi web sitesine veya entegrasyonlarını kullanan platformlara giderek ChatGPT’ye ulaşabilirsiniz.

 2. Soru veya İfade Girin: ChatGPT ile iletişim kurmak için bir soru sormak veya bir ifade yazmak yeterlidir. Örneğin, “Bana bugün hava nasıl?” veya “Bir şiir yazabilir misin?” gibi bir soru veya talep girebilirsiniz.

 3. Yanıtları Alın: ChatGPT, girdiğiniz sorulara veya ifadelere yanıtlar üretecektir. Yanıtlar, yazdığınız metne bağlı olarak mantıklı ve ilgili olacaktır.

 4. Diyalogu Sürdürün: Gerekirse ChatGPT ile gerçek zamanlı bir diyalog sürdürebilirsiniz. Sormak istediğiniz daha fazla soru veya yeni ifadeler ekleyebilirsiniz.

 5. Sonuçları Kopyalayın veya Kaydedin: ChatGPT’nin ürettiği metinleri kopyalayabilir ve kaydedebilirsiniz. Bu şekilde iletişim kurduğunuz metinleri saklayabilir veya paylaşabilirsiniz.

 6. Dikkat Edin ve Moderasyon Kurallarına Uyun: ChatGPT, açık ve uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Her türlü kötüye kullanım veya zararlı içerik üretmekten kaçının.

 7. Feedback Verin: ChatGPT kullanırken geri bildirim vermek, modelin daha iyi ve güvenilir yanıtlar üretmesine katkı sağlayabilir. Hatalı veya uygunsuz yanıtları bildirerek OpenAI’ye yardımcı olabilirsiniz.

ChatGPT, birçok farklı amaç için kullanılabilir, soruları yanıtlayabilir, metin üretebilir veya fikirlerinizi tartışabilirsiniz. Ancak, kullanırken dikkatli olmalı ve moderasyon kurallarına uymalısınız.

 

Kozbox.com internet sitesi 22 ocak 2023 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Amacımız inovatif bir yaklaşımla en doğru ve en kaliteli içerikleri siz okuyucularımıza sunmaktır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir