1. Anasayfa
  2. Teknoloji

2023 Yapay Zeka Teknolojileri: Yapay Zeka Nedir? Uygulamaları ve Gelecekteki Potansiyeli

2023 Yapay Zeka Teknolojileri: Yapay Zeka Nedir? Uygulamaları ve Gelecekteki Potansiyeli
Yapay Zeka Teknolojileri

Yapay zeka teknolojileri, insan zekasını taklit ederek karmaşık işlemleri yapabilen aynı zamanda topladıkları bilgilere göre kendini iyileştirebilip sürekli öğrenen teknolojilere yapay zeka teknolojileri denir. Son yıllarda çok hızlı gelişen bir alan haline gelerek bir çok sektörde uygulanabilir bir hale gelmiştir. Sizlere bu makale içerisinde AI modelinin uygulama alanları ve gelecekteki potansiyeli hakkında bilgiler aktarıyor olacağız.

 

Yapay Zeka Nedir?

AI, İnsan zekasını taklit etmek amacıyla tasarlanmış bir teknolojidir. Bilgisayar programları, verileri işleyerek bu verileri AI’ya öğretir ve AI bu işlenen veriler doğrultusunda kendi başına kararlar alarak karmaşık işlemleri gerçekleştirebilir.

Yapay Zeka Uygulamaları Nelerdir?

Yapay zeka teknolojileri bir çok sektörde uygulanabilir. Bir kaç önemli sektörde AI kullanımı şu şekilde özetlenebilir,

Sağlık Sektöründe Yapay Zeka Uygulamaları

AI, hastalıkların teşhisinde ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde kullanılabilir. Ayrıca, ilaç keşfi ve klinik araştırmalar için de kullanılabilir. Örnek verecek olursak, Brainlab şirketi tarafından geliştirilen yapay zeka modeli, beyin ameliyatları esnasında cerrahlara yol göstermek amacıyla kullanılmaktadır. Bu uygulama sayesinde ameliyatlar etkili ve daha güvenli hale gelmektedir.

Bir diğer uygulama ise, kanser teşhisinde kullanılan yapay zeka modelidir. Kanser teşhisinde kullanılan AI modeli DeepHealth firması tarafından geliştirilmiş bir modeldir. Bu model MRG görüntüsü üzerinden pankreas kanserinin teşhisinde kullanılmaktadır ve bu uygulamayla beraber doktorların kanser teşhisi sırasında daha hızlı ve doğru sonuçlar elde etmesini sağlar.

Bu ve benzeri modeller sağlık sektöründe çok aktif olarak kullanılmaktadır. Hastalık teşhisinde, ilaç takiplerinde, diyabet takiplerinde, tıbbi dosyaların taranması gibi bir çok alanda bu modellerin büyük verilerle yönetilmesinden dolayı kullanımı çok yaygındır ve işlerimizi kolaylaştırır.

OKU  Disney Plus Üyelik İptalı Nasıl Yapılır?

 

Otomotiv Sektöründe Yapay Zeka Uygulamaları

otomotiv sektöründe yapay zeka uygulamaları, yapay zeka teknolojileri | KOZBOX

Yapay zeka teknolojileri, otomotiv sektöründe yine bir çok alanda kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak otomatik sürüş teknolojilerinde kullanılır. Bu teknolojiler düzgün kullanılması halinde trafik kazalarında düşüş aynı zamanda trafik sıkışıklığı gibi sorunların giderilmesine yardımcı olabilir.

AI modelleri otomotiv sektöründe de aktif olarak kullanılmaktadır. Aktif olarak kullanıldığı en önemli iki konuyu sizlere şu şekilde açıklayalım,

  1. Otomobil Sigortaları: AI uygulamaları, otomotiv sektöründe risk değerlendirilmelerinde kullanılarak sigorta şirketlerinin prim ayarlama işlemlerini otomatik olarak ayarlayacak. Hatta bir araçta yasadışı bir olaya karıştığınızda dahi AI bu olayı yakalıyor ve sigortalı olmanızı etkiliyor.
  2. Güvenlik Otomotiv sektöründe AI ile ilgili geniş bir örnek vermek gerekirse, Otonom sürüş özelliği bulunan araçlarda AI modelleri tabelaları okumayı öğrenir ve yoldaki hız limitlerine göre hızını ayarlar, bulunduğu şeridi takip eder, ışıkları tanır ve kırmızı yandığında durup yeşil yandığında devam eder. Aynı şekilde hızına göre öndeki araç ile güvenli sürüş mesafesini ayarlar, ani durumlarda ise otomatik fren sistemi yani çarpışma önleyici sistemleri aktif ederek kaza riskini minimum düzeye indirir. Hatta bunlarında ötesinde, yüz ifadelerini algılayarak yorgunluk analizi dahi yapıp sürücüyü uyaran sistemler Türkiye’de de kullanılmaktadır.

 

Finans ve Bankacılık Sektöründe Yapay Zeka Uygulamaları

Teknoloji dünyasının geleceği olarak gördüğümüz yapay zeka teknolojileri, bankacılık ve finans sektörü finansal analizler, yatırımcıların karar vermesine yardımcı olmak ve dolandırıcılık gibi suçları önleyerek sektörde çok önemli fırsatlar sunuyor.

Finans ve bankacılık sektöründe AI uygulamalarını örneklendirmek için akla ilk gelen çözüm olan chatbotlardır. Pek çok bankacılık çözümü için AI, ülkemizdeki bankalar tarafından da kullanılmaktadır.

McKinsey’in yayınladığı “Geleceğin Yapay Zeka Bankaları” adlı makalesinde, her yıl bankaların yaklaşık 1 trilyon dolarlık ek fayda yatarma potansiyeline sahip olduğunu bildiriyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Başlangıç için En İyi Programlama Dilleri ve Ücretsiz Kaynaklar – Yazılım Öğrenme Rehberi 2023

Yapay Zekanın Gelecekteki Potansiyeli

AI, gelecekte bir çok sektörde çok daha fazla kullanılacağı herkes tarafından tahmin edilen bir durumdur. Özellikle sağlık sektörü, otomotiv sektörü ve bankacılık sektörü, AI büyük potansiyel taşıyan alanları olarak görülmektedir. Ayrıca, AI eğitim sektöründe de kullanılarak öğrencilerin öğrenme sürecine katkıda bulunabilirler.

OKU  C# Yazılımcı Mülakat Soruları Serisi-1 2023

 

Yapay zeka teknolojileri bir çok sektörde uygulanabilir ve gelecekte de kesinlikle daha yaygın hale gelecektir. Bu teknolojiler, işletme verimliliklerini ciddi anlamda arttırır ve insan yaşamını iyileştirebilir hatta yeni iş fırsatları yaratabilir. Ancak, AI teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanımı, bazı zorluklar da beraberinde getiriyor. Bu zorlukların başında, AI’nın doğru kullanımı ve insanların verilerinin gizliliği gibi konular yer alıyor. Bu nedenle, YZ teknolojileri kullanılırken, bu zorlukların da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

 

Eğer sende bu alanda çalışmak istiyorsan fakat nereden başlayacağını bilmiyorsan, Başlangıç için En İyi Programlama Dilleri ve Ücretsiz Kaynaklar – Yazılım Öğrenme Rehberi 2023 konumuzu ziyaret ederek güzel bir başlangıç yapabilirsin.

 

Kozbox.com internet sitesi 22 ocak 2023 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Amacımız inovatif bir yaklaşımla en doğru ve en kaliteli içerikleri siz okuyucularımıza sunmaktır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir